عاصمه جهانگیرگزارشگر ویژه سازمان ملل، خواستار توقف اعدامها و آزادی زندانیان سیاسی در ایران شد

#بگونه : عاصمه جهانگیرگزارشگر ویژه ملل‌متحد برای وضعیت حقوق‌بشر در ایران و نمایندگان هیأت‌های کشورهای مختلف، در سی و چهارمین اجلاس شورای حقوق‌بشر سازمان ملل‌متحد جنایات ضدانسانی رژیم آخوندی ایران علیه اقشار مختلف مردم ایران، به‌ویژه موج اعدامها و به‌خصوص اعدام نوجوانان را به‌شدت محکوم کردند و خواهان لغو حکم اعدام شدند. آنها با برشمردن وجوه گسترده نقض حقوق مردم ایران توسط رژیم ضد بشری آخوندها، بر وخامت وضعیت حقوق‌بشر در ایران تأکید کردند و خواهان توقف این جنایات، آزادی زندانیان سیاسی و اجازه بازدید گزارشگر ویژه از ایران شدند.

در این اجلاس همچنین نماینده اتحادیه بین‌المللی حقوق‌بشر زنان سخنرانی کرد و ملل‌متحد را به تحقیقات و شناسایی عاملان قتل‌عام سی هزار زندانی سیاسی در سال شصت وهفت فراخواند.

در اجلاس شورای حقوق‌بشر در ژنو، عاصمه جهانگیر اولین گزارش خود را به‌عنوان گزارشگر ویژه وضعیت حقوق‌بشر در ایران که شش ماه آخر سال ۲۰۱۶را در برمی‌گیرد به این شورا ارائه کرد.

وی از جمله گفت: دست‌کم تعداد پانصد و سی اعدام در ایران در سال ۲۰۱۶ صورت گرفته است. ۱۵۶ اعدام دیگر از ابتدای امسال ثبت شده است… اکثر این اعدامها در رابطه با اتهامات مربوط به مواد مخدر است که تحت قوانین بین‌المللی جرایم سنگین محسوب نمی‌شود… دادگاههای (رژیم) ایران هنوز به محکومیت به اعدام افراد زیر۱۸ سال حکم می‌دهند و بعد از سن۱۸ سالگی آنها را اعدام می‌کنند. در سال ۲۰۱۶، پنج مرد که هنگام ارتکاب جرم (انتسابی) نوجوان بودند، اعدام شدند و دو نفر نیز تاکنون در سال ۲۰۱۷ اعدام شده‌اند؛ دهها تن در انتظار اعدامند و تعدادی در سایه مرگ زندگی می‌کنند».

گزارشگر ویژه ملل متحد، اضافه کرد: «استفاده از شکنجه‌های مختلف از قبیل کور کردن و شلاق‌زدن، هنوز به‌صورت قانونی انجام می‌شود. من انبوهی از موارد مستند دریافت کرده‌ام که (نشان می‌دهد رژیم ایران) با شکنجه و بدرفتاری، افراد را زیر فشار قرار می‌دهد تا اقرار و اعتراف کنند. گزارش من به مواردی اشاره دارد که افراد برای مدت طولانی به سلولهای انفرادی فرستاده شده‌اند؛ امری که گاهی در طول سال‌های متوالی در زندان صورت می‌گیرد.

عاصمه جهانگیر سپس موارد دیگری از سرکوبگری رژیم را از جمله در این زمینه‌ها برشمرد: فقدان قضاییه مستقل، بازداشت‌های خودسرانه، استفاده از اتهامات تحت عنوان «امنیت ملی» برای به سکوت کشاندن هر صدای مخالف، حبس مدافعان حقوق‌بشر و به‌ویژه مدافعان حقوق زنان و نیز روزنامه‌نگاران، نویسندگان، فعالان رسانه‌های اجتماعی، تبعیض و سرکوب پیروان مذاهب مختلف و ملیتها.

عاصمه جهانگیر در ادامه سخنانش خواهان آزادی زندانیان سیاسی در ایران شد، و افزود: «نقض فاحش حقوق زنان در ایران بسیار نگران‌کننده و شایسته توجه کامل این شوراست».
زنان هم‌چنان به جرم «بدحجابی»، مطابق قانون به‌اصطلاح «عفت و فضیلت» مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند. زنان همچنین از اشکال مختلف خشونت، حفاظت نمی‌شوند.

جلسه شورای حقوق‌بشر با سخنرانی هیأت‌های نمایندگی کشورهای مختلف درباره وضعیت حقوق‌بشر در ایران، ادامه یافت.

نماینده اتحادیه اروپا در سخنرانی خود ادامه اعدامها توسط رژیم آخوندی به‌ویژه اعدام نوجوانان را باعث نگرانی عمیق دانست و گفت: «اتحادیه اروپا… آزار و اذیت و دستگیری گسترده و زندانی‌کردن کسانی را که از حق خود برای آزادی بیان و عقیده استفاده می‌کنند، عمیقاً نگران‌کننده می‌داند».
وی همچنین از سوی اتحادیه اروپا خواهان آزادی تمامی زندانیان سیاسی و اجازه بازدید گزارشگر ویژه ملل‌متحد از ایران شد.

نماینده انگلستان نیز تصریح کرد که کشورش هم‌چنان عمیقاً نسبت به وضعیت حقوق‌بشر در ایران نگران است. از جمله به‌کارگیری ادامه‌دار و مستمر مجازات اعدام. ما کاملاً با درخواست گزارشگر ویژه موافقیم که باید استفاده از حکم اعدام تعلیق شود؛ از جمله ممنوعیت فوری و بی‌قید و شرط صدور حکم مرگ برای کودکان.
وی همچنین وجوه دیگر نقض حقوق‌بشر توسط رژیم آخوندی را محکوم کرد و از جمله به سرکوب پیروان مذاهب مختلف، فقدان آزادی بیان، دستگیری مدافعان حقوق‌بشر و فعالان شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد.

نماینده فرانسه نیز، تأکید کرد: «وضعیت حقوق‌بشر در ایران هم‌چنان وخیم است؛ میزان استفاده از مجازات مرگ هم‌چنان در سطح بسیار بالایی قرار دارد… اعدام‌ها، نوجوان را نیز در برمی‌گیرد که نقض التزامات بین‌المللی (رژیم) ایران محسوب می‌شود… وضعیت بازداشت‌شدگان بسیار نگران‌کننده است. ما از عواقب دردناک اعتصاب غذاها بسیار نگرانیم…»

نماینده سوئیس خواهان آن شد که رژیم دو اسرع وقت و بدون پیش‌شرط به گزارشگر ویژه ملل‌متحد اجازه دیدار از ایران را بدهد؛ وی گفت: «مجازات اعدام و شرایط استفاده از آن در ایران موضوع نگرانی عمیقی برای سوئیس است… سوئیس در مورد تبعیض عملی و قانونی علیه پیروان مذاهب مختلف و ملیتها… نگران است».

در ادامه این جلسه نماینده بلژیک در سخنانش، گفت: «هیأت من با نگرانی عمیق (گزارشگر ویژه) نسبت به میزان هشداردهنده اعدام‌ها، از جمله (اعدام) نوجوانان سهیم است».

وی خواهان توقف فوری و بدون قید و شرط اعدام نوجوانان توسط رژیم آخوندی شد و افزود: «ما متأسفیم که هیچ پیشرفتی در زمینه تصویب کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان… صورت نگرفته است». نماینده بلژیک ادامه نظارت بر وضعیت حقوق‌بشر در ایران را ضروری دانست.

نماینده آمریکا در اجلاس شورای حقوق‌بشر، خواهان آن شد که رژیم به گزارشگر ویژه ملل‌متحد اجازه بازدید از ایران را بدهد، و گفت: «در حالی که کار خانم جهانگیر در حال انجام است، شرایط تاریک حقوق‌بشر در ایران نیازمند تمدید دستور کار او در این جلسه است. گزارشات مستمر شکنجه، زندانی‌کردن (افراد به‌دلایل) سیاسی، عدم تضمین محاکمه عادلانه، آزار و اذیت قومیتها و پیروان مذاهب مختلف، محدودیت‌های شدید آزادی بیان، تجمعات و تشکل‌های مسالمت آمیز، هم‌چنان به‌طور روزمره مستند می‌شود… روزنامه‌نگاران، هنرمندان، مدافعان حقوق اقلیت‌ها، فعالان دانشجویی، مدافعان حقوق‌بشر و حقوق زنان و کودکان، در بین افرادی هستند که خودسرانه در شرایط بسیار وخیم بازداشت شده و اغلب بدون دسترسی به وکیل، درمان پزشکی و دیدارهای خانوادگی هستند که (حتی) با قوانین همین (رژیم) در تعارض است… در حالی‌که همه سطوح حکومتی و نیروهای امنیتی از مجازات مصون هستند».

نماینده نروژ در سخنرانی خود، گفت: «از آغاز سال ۲۰۱۷، ما در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش اعدامها را (در ایران) ثبت کرده‌ایم».

نمایندگان سایر کشورها نیز، در سخنرانیهای خود جنایات رژیم به‌ویژه موج اعدامها و اعدام نوجوانان را محکوم کردند و به توقف آن فراخوان دادند.

سپس عاصمه جهانگیر مجدداً برای پاسخ به سؤالات هیأت‌های نمایندگی سخنرانی کرد. وی در این بخش از سخنانش از جمله تأکید کرد که رژیم باید به او اجازه بازدید از ایران را بدهد تا بتواند با شهروندان و کسانی که از سوی رژیم متحمل درد و رنج می‌شوند، صحبت کند.

گزارشگر ویژه ملل‌متحد همچنین بر لزوم پایان دادن به فضای اختناق اعمال‌شده توسط حکومت آخوندی بر مردم ایران تأکید کرد و حداقل اقدامات لازم را برای تحقق این هدف در چهارمحور برشمرد:
لغو حکم اعدام نوجوانان
تضمین احترام به استقلال قضاییه و وکلا
آزادی زندانیان سیاسی
و پایان مصونیت برای کسانی که به خشونت بر پایه مذهب تحریک می‌کنند

عاصمه جهانگیر در سخنانش همچنین تصریح کرد که پاسخ‌های بیش از صد صفحه‌یی رژیم ایران به گزارش او، بیشتر، تکرار مکررات بوده است.
*****************************
#ایران #اعدام #زندانی_سیاسی #عاصمه_چهانگیر #سازمان_ملل #نقض_حقوق_بشر
به کانال تلگرام و اينستاگرام بگونه بپیوندید:
https://telegram.me/begoonah
https://www.instagram.com/begoonah

17343056_751040408389534_6712841389880585652_n.jpg

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s